Aktuality a akce | Elsa ČVUT

Aktuality a akce

Modifikace studijních podmínek
21. 5. 2024

Nezapomeňte, že s novým semestrem si musíte vyplnit nové modifikace studijních podmínek – pokud jste tak ještě neučinili, vyplňte zde.

OBHAJOBA NANEČISTO
21. 5. 2024

Dopisujete bakalářskou či diplomovou práci a bojíte se obhajoby? Přijďte si vyzkoušet obhajobu nanečisto k nám do Střediska ELSA ve dnech 30. 5., 10. 6. a 12. 6. 2024. Přihlašování najdete na webu CIPS v sekci akce.

Získali jsme Národní cenu kariérového poradenství
30. 10. 2023

Kariérní centrum a Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA získaly zvláštní uznání v soutěži Národní cena kariérového poradenství 2023 za holistický přístup ke studentům se specifickými potřebami na ČVUT. Ocenění se týkalo proběhlého projektu Extra kariéra. Jedná se o unikátní program, v rámci něhož mohli naši studenti využít například kariérové poradenství, práci s psycholožkami, které je učily přetavit svůj handicap v přednost, a na závěr služby personalisty.

Neztrať se na ČVUTu
4. 10. 2023

Zahraj si interaktivní hru, která Tě provede dejvickým kampusem ČVUT.

Myslíš si, že znáš všechna tajemství ČVUTu? Pojď si to vyzkoušet! Hrát můžeš sám*a nebo v týmu. Detaily o hře najdeš zde.

PROPOJME SE V KAMPUSU
4. 10. 2023

Seznamovací akce pro studentstvo ČVUT a VŠCHT. Chcete poznat další studující v kampusu Dejvice? Najít nové přátele? Potkat někoho s kým můžete pak na rande? Strávíme společně nějaký čas a zkusíme se trochu poznat a propojit. Čeká Vás neformální seznamování hravou formou a součástí bude i speed dating. Potom už to bude na Vás. Přihlašování na akci najdete zde.

Jak žít ČVUT?
22. 6. 2023

Život na VŠ přináší spoustu radostí i výzev, se kterými jste se možná na střední škole nesetkali.

Tato akce vás vybaví základními znalostmi a dovednostmi, které studenti potřebují k tomu, aby se jim na ČVUTu dobře žilo. V půl hodinových blocích se dozvíte praktické informace a budete si moct vyzkoušet věci na vlastní kůži. Zúčastnit se můžete celého dne nebo vybraných bloků, které vás zajímají.

Datum: 21. 9. 2023, 9:00-16:00
Místo: Dejvický kampus, fakulta Stavební – ateliér D

Rezervujte si své místo na webu CIPS.

Stipendia na rok 2023/2024 od nadací
8. 6. 2023

Vážení studenti,

stejně jako v minulých letech máte i na příští akademický rok možnost zažádat o stipendium od neziskových organizací. Stipendia, která Vám níže vypíšu, již v minulých ročnících studenti zaregistrovaní ve Středisku ELSA čerpali a máme od nich pozitivní zpětnou vazbu (vyplňování není tak náročné, jde o formality – dodání potvrzení o studiu, lékařské zprávy atp.). Všichni naši studenti, kteří o stipendium v posledních letech žádali a splnili podmínky, stipendium získali (v různé výši; většinou 2 000 Kč – 4 000 Kč měsíčně). Zároveň je možné přihlásit se do více stipendijních programů a získat tak stipendia od obou neziskových organizací.

Žádost o stipendium neberte jako něco negativního; příspěvek je chápán jako podpora, která pomáhá hradit část nákladů spojených se studiem. Nikomu však nevykazujete, zda si z částky zaplatíte nový počítač, kompenzační pomůcku či terapii.

1) Stipendium Bariéry pro akademický rok 2023/24

– deadline 31. 8. 2023

2) Stipendium Fond vzdělání Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové

– deadline 25. 8. 2023

3) Stipendium Nikoly Tesly Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové

– deadline zatím není upřesněn

OBHAJOBA NANEČISTO
30. 5. 2023

Dopisujete bakalářskou či diplomovou práci a bojíte se obhajoby? Přijďte si vyzkoušet obhajobu nanečisto k nám do Střediska ELSA dne 5. 6. 2023. Přihlašování najdete na webu CIPS v sekci akce.

Well-being Days
30. 5. 2023

05/06/2023 – 06/06/2023
10:00 – 16:00

Zkouškové může být náročné a stresující. A i když se toho snažíš na poslední chvíli co nejvíc stihnout, je potřeba umět se zastavit a odpočívat. Jinak ti pak na učení chybí energie a nejde to vůbec tak efektivně, jako když odpočíváš. Jak relaxovat, vyvažovat stres a díky tomu lépe zvládat i studium ti předvedeme na našem pop-up stánku na Technické v Kampusu Dejvice.
Kde nás najdeš? V ulici Technická mezi budovami Fakulty elektrotechnické a VŠCHT.
V programu jsme pro tebe připravili na pondělí vedené relaxace a dechová cvičení – Dech jako nástroj ukotvení v přítomnosti a snížení hladiny stresu. Proč dech uklidňuje a jak s ním pracovat? Zažijte si relaxaci pod vedením psycholožky nebo si na vlastní kůži vyzkoušejte meditační aplikace.
V úterý si s námi můžeš vyzkoušet práci s relaxačními aplikacemi. Mobil nemusí být jen strašák stahující tě k prokrastinování, může ti i pomáhat. Vyzkoušej si aplikace, díky kterým se můžeš zaměřit na svůj dech či si zkusit cvičení zaměřená na všímavost. Seznámit se můžeš i s aplikacemi, které ti pomohou v krizi, s prokrastinací či nastavit nové zdravé návyky.

ELSA a CIPS hledají ambasadory
22. 5. 2023

ELSA a CIPS nabízí možnost stát se jedním z nových ambasadorů, kteří budou představovat služby Střediska ELSA a poradenských služeb CIPS ČVUT na různých studentských akcích (např. seznamovací kurzy, dny otevřených dveří, akce fakult).

Koho hledáme:

 • 3-4 komunikativní studenty, kteří jsou schopni informovat uchazeče/studenty o službách ELSA a CIPS, nebojí se bavit i o svých potížích ve studiu a o tom, jak/v čem jim poradenské služby ČVUT pomáhají. Zároveň musíte mít trochu volného času, abyste na akce mohli jezdit 😊
 • Pro představu jde zhruba o 7 seznamovacích kurzů za rok (z toho 2 jsou v Praze) a zhruba 1 DOD pro každou fakultu (tj. 9 DOD), které si rozdělíte – dle vašich preferencí můžete jet buď společně, nebo na akce jezdit/chodit samostatně. Vychází to tedy zhruba na 4 akce za rok.

Co je nutné:

 • Absolvovat pohovor.
 • Před samotnou první akcí, kde budete jako ambasadoři, se s Vámi osobně potkáme ve Studentském domě, kde s Vámi projdeme jednotlivé služby ELSA i CIPS, abyste věděli, jaké služby a jakým způsobem propagovat.
 • Z každé akce nám následně zašlete fotografie (stánku/rozdávání letáčků), které budou sloužit jako potvrzení, že jste na akci byli (tj. nebudete muset řešit žádné pracovní výkazy). Fotografie mohou být použity na sociálních sítích.

Co za to:

 • Stipendium ve výši 1500,- za semestr (z této částky si hradíte i případné cestovné na mimopražské seznamováky)
 • Krásné nové propagační 3D tištěné materiály.

Budeme se těšit na setkání se zájemci
Tým Střediska ELSA

Kontakt pro zájemce: jana.zdarsova@cvut.cz

Pozvánka na seminář Studenti s duševním onemocněním na VŠ
23. 3. 2023

Duševní onemocnění není nutně překážkou pro studium na vysoké škole. Často ale představuje výzvy, se kterými se zdraví studenti nepotýkají. Ve Středisku pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA je nyní registrováno zhruba 100 studentů s duševním onemocněním. ČVUT zajišťuje těmto studentům úpravy studijních podmínek vzhledem k projevům jejich onemocnění. Klinická psycholožka PhDr. Daniela Nová vás seznámí s projevy nejčastějších duševních onemocnění, se kterými se u studentů ČVUT můžete setkat. Na konkrétních kazuistikách vám představíme, jaké úpravy studijních podmínek univerzita těmto studentům nabízí a k čemu slouží. Zajištění těchto podmínek klade zvýšené nároky i na vyučující a další pracovníky, proto je jedním z cílů semináře osvětlit, jak k těmto studentům přistupovat a jaká podpora je v tomto ohledu dostupná pro zaměstnance univerzity. Bude prostor na vaše dotazy a diskuzi.

Přednášející: PhDr. Daniela Nová, Mgr. Barbora Vavřichová
Datum: 20. 4. 2023, 13:00-14:30
Místo: kampus Dejvice, bude upřesněno podle počtu přihlášených

Pokud máte o seminář zájem, přihlaste se prosím zde.

V případě dotazů nebo nejasností kontaktujte Mgr. Barboru Vavřichovou na email barbora.vavrichova@cvut.cz

Online diskuze pro vyučující Vysokoškoláci na spektru
23. 3. 2023

U příležitosti Světového dne porozumění autismu bychom velice rádi pozvali všechny vyučující a pracovníky ČVUT na online diskuzi na téma Vysokoškoláci na spektru aneb jaké je studium na vysoké škole s autismem nebo Aspergerovým syndromem, která se uskuteční 4. dubna od 14 hodin v online prostředí.

Moderované setkání bude probíhat mezi čtyřmi vysokoškolskými studenty s Aspergerovým syndromem, jejich vyučujícími a odborníky z vysokoškolských center pro studenty se specifickými potřebami – Centrem Pyramida a střediskem ELSA. Celou diskuzi odborně také zastřeší ředitel organizace MIKASA z.s., která pomáhá porozumět lidem s autismem a naučit se s nimi pracovat.

Informace k přihlašování a detaily akce naleznete zde.

Den otevřených dveří Ateliéru asistivních technologií ATELION
23. 9. 2022

Rádi se s vámi potkáme 18. 10. 2022 od 9 do 14 hodin na pobočce Střediska ELSA (FJFI, Trojanova 13, Praha 2).

Představíme vám jednotlivé pomůcky, zařízení a postupy, které tvoří v Atelionu ucelený systém, jenž pokrývá prakticky celou oblast podpory – od jednoduchých pomůcek pro výuku Braillova bodového písma, simulačních brýlí, přes technologie pro práci s obrazem (elektronické lupy, zvětšovací software), postupy pro transformaci běžných textů do přístupných podob, až k hlasovým a hmatovým výstupům nebo zařízením pro tvorbu taktilní grafiky.

Co konkrétně můžete vidět? Cokoli, co je součástí Atelionu. Ze speciálních technologií a postupů například:

 • Haptické mapy: jediné automaticky generované hmatové mapy na světě, a to hned ve třech měřítkách. K dispozici i ukázka velkoformátové mapy;
 • Hmatáky (hmatové letáky), plánky a další: ukázky přípravy a výroby, včetně metodiky;
 • Nejrychlejší kancelářské technologie pro tvorbu hmatové grafiky: využití mikrokapslového papíru a reliéfní bodové tiskárny;
 • IVEO: propojení hmatu a sluchu v jednom celku;
 • Možnosti zvětšování textu, sledování školní tabule a podobně;
 • Nejnovější trendy ve zpřístupňování především architektonických objektů pomocí 3D modelů.
Výročí 10 let od vzniku Střediska ELSA ČVUT
22. 9. 2022

Přijďte s námi oslavit výročí 10 let od vzniku pracoviště Střediska pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA!

Rádi se s vámi potkáme 17. 10. 2022 od 10 do 15 hodin v přízemí Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6.

Po slavnostním zahájení s vámi budeme sdílet naše praktické zkušenosti z podpory studentů ČVUT, nabídku seminářů a dalších aktivit. Zažijete, jak se cítí studenti s různými typy postižení při studiu. Vyzkoušíte, jak se čte dyslektikovi, projdete se s bílou holí či překonáte obrubník na vozíku.

Těšíme se na vás,

tým Střediska ELSA

Výročí 10 let od vzniku Střediska ELSA ČVUT