[Fanda] Je možná instalace Windows 10 poslepu?

"Radek Žalud, DiS." radek.zalud na seznam.cz
Úterý Únor 18 23:06:15 CET 2020


Ahoj Martine.
V tomhle se musím Karla zastat, protože když se stane, že máš v počítači zvukovku, kterou mrkvosoftí ovladače nepodporují, tak jsi nahranej a mluvit Ti to nebude.
Takže stoprocentně to opravdu říct nelze. Je to prostě hop nebo trop.
Ale zaplať Bůh, že se nějak ledy hnuly a něco s tou přístupností začínají dělat.


> 18. 2. 2020 v 11:57, Martin Beran <jazzeman na seznam.cz>:
> 
> Zdravím,
> Karel Hrubeš má určitě více zkušeností než já, ale asi bych netvrdil, že instalace desítek je beze zraku nemožná - mně se naopak jeví, že proveditelná je;
> na počátku jsem ji spouštěl s NVDA, po restartu jsem si spustil Předčítání, které tedy pravda čte češtinu anglicky, což je opruz, ale po dalším restartu už mluvil český mužský hlas.
> Je fakt, že jsem po restartu vždy musel spouštět Předčítání ručně, ale až do onoho kolapsu a návratu k Windows 7 ta instalace mluví, což beru jako pozitivní krok ze strany přístupnosti.
> 
> Martin.
> 
> Dne 18.2.2020 v 1:40 Karel Hrubeš napsal(a):
>> Ahoj Radku, zdravím i ostatní členy konference.
>> Jasně, já jsem uvedl moje zkušenosti, bohužel proti některým na netu uvedeným tezím byly naopak ty moje stoprocentně úspěšné. Je fakt, že jsem se musel systémům věnovat pořádně i před jejich aktualizací, to víš, že jsme vše nejprve aktualizovali, zálohovali, kontrolovali kompatibilitu s Win10, případně pořídili aktuální verze zejména speciálních programů, tak aby běhaly na Win10, . Ale fakt to zatím nebylo potřeba, čímž neříkám že by se zálohovat nemělo, to stejně uděláme vždy, ale zatím (i když slovo "zatím" dle mého léčitele neexistuje) jsme ty zálohy prostě nepotřebovali. NO aspoň jsme je jednou udělali a nedopadli jsme jako já tehdy týden před odevzdáním mé bakalářské práce, kdy mi těsně před jejím tiskem děti od kámošů odpálili harddisk, na kterém , a jediném jsem měl skoro celou napsanou práci o 104 stranách včetně dalších zdrojových materiálů. Tak to jenom pro pobavení ostatních... Tehdy bych býval byl bez ochoty mého skvělého vedoucího práce, který byl v té době rektor univerzity,  úplně v pr... No posunul mi termín odevzdání mé bakalářské práce podle mé aktuální potřeby, mohl jsem ji tedy odevzdat o 3 týdny po termínu, takovou dobu mi trvalo opětovné sehnání materiálů a následné sepsání těch celkem 104 stránek...
>> A abych to ještě přiblížil naší problematice, jestli jsem to tedy již nepsal dříve, tehdy v tom roce 1997/1998 jsem psal bakalářskou práci na téma "Mobilní přístup k informacím". Před svým vedoucím jsem se zmínil, zda bych mohl zahrnout i problematiku přístupu k informacím zrakově postižených v té době, uvažoval jsem, že dám 4 5 stránek o této problematice , nakonec i tehdy v roce 1998 to zabralo 25 stránek mé bakalářské práce.. Tak to jenom pro možné pobavení...
>> V mé reakci šlo o reagování na dle mého názoru "bezprecedentní "vyžadování nové čisté instalaceWin10, která dle mých všech dosavadních praktických zkušeností byla s jakýmkoliv odečítačem prostě nemožná.
>> Beru to skutečně z pohledu zrakově postiženého uživatele, kdy jsem sám dělal uvedené aktualizace, moje zkušenost je prostě taková, jakou jsem napsal dříve a výše. Čímž zároveň nevylučuji, že to prostě možné je.
>> Zároveň se omlouvám za možná ostřejší tón mého předešlého příspěvku, prostě mi to ale dle mých osobních zkušeností při aktualizacích systému na Win10 nedalo, aby nebyli někteří uživatelé, kteří potřebují aktualizovat na WIN10, zbytečně vystrašeni.
>> Konečně návod, jak postupovat, jsem tam také napsal, kontaktujte dodavatele či Tyflocentrum ve Vašem kraji. .
>> Tolik pro tuto noc, jdu spát, zítra, vlastně dneska musím zase do zaměstnání (to si nestěžuji, naopak jsem rád...)
>> Přeji příjemné dny. Zdraví Karel Hrubeš.Další informace o konferenci Fanda