[Fanda] Je možná instalace Windows 10 poslepu?

"Radek Žalud, DiS." radek.zalud na seznam.cz
Úterý Únor 18 00:30:11 CET 2020


Nazdar Karle.
Tak vidíš, já mám zcela opačné zkušenosti a myslím, že těch počítačů jsem taky nainstaloval už docela dost. Ono taky z pravidla  záleží na tom, v jakém stavu byl původní systém.
Faktem sice je, že po předchozích zkušenostech už nelaboruji a rovnou dělám čisté instalace, takže je možné, že už to konečně Mrkvosoft dotáhnul a konečně Upgrade funguje tak, jak má a problémy to nedělá. Ale dost bych se tomu divil. Ale kéž by tomu tak bylo. Nu ono taky každá mašina se chová trochu odlišně, takže jednoznačně to podle mě opravdu říct nelze.


> 18. 2. 2020 v 0:17, Karel Hrubeš <hrubes na braillnet.cz>:
> 
> 
> Zdravím.
> Ano, "odporúča sa kda čo", nejlepší je ale osobní mnohonásobná zkušenost. Takže na kecy na netu nedejte. Protože to v podstatě mám jako zadání z práce, aktualizoval jsem kromě mých dvou PC i 4 PC našich uživatelů, pro tu případnou šílenou práci s instalací všeho znovu jsem téměř vždy zkusil udělat upgrade prostřednictvím programu MediaCreationTool1909.exe, který jsem spouštěl s vytvořené jinak prázdné USB flešky, kdy jsem právě volil instalaci Win10 se zachováním všech programů a dokumentů, vždy, opakuji vždy, byla instalace při použití odečítače Jaws v aktuální dostupné verzi 2019, případně 2020 beta nebo NVDA 2019.2.1  úspěšná. I po dalších opakovaných restartech a testech funkčnosti všech programů nebyla nalezena žádná nekompatibilita, konečně při tom upgrade si program rovnou otestoval, zda vše bude i na Win10 běhat, dřív to nespustí.
> Naopak, při pokusu o čistou instalaci Win10 prostřednictvím výše uvedené ho nástroje jsem coby nevidomý skončil po spuštění  "Předčítání" s hláškou, že, cituji, "se něco nepovedlo", po následném restartu se vrátily Win7.
> Takže, prosím, všechny případné "radily", aby vycházeli ze svých zkušeností, ne z obecně uváděných lží na internetu.
> Na prohlášení typu "čistá nová instalace je nejjistější" jsem po svých praktických zkušenostech až přímo alergický, tato prohlášení vypovídají o asi nejen 
> nezkušenostech jejich vyslovovatelů.
> Moje odpověď na původní dotaz tedy je, ano, instalace Win10 prostřednictvím programu MediaCreationTool1909.exe při volbě upgrade se zachováním stávajících programů a dokumentů je s odečítačem Jaws i NVDA v případě plné kompatibility nainstalovaných programů s Win10 normálně možná, objevují se sice delší časové úseky, kdy se nic jako neozývá, vždy lze v těchto  situacích spustit "Předčítání" pro zjištění, co se děje nebo neděje. . Když ale budete trpěliví, nakonec se Váš odečítač, podle výkonu PC, ozve po cca třech hodinách práce, s nově spuštěným aktuálním systémem Win10 v aktuální verzi.
> Pokud si na uvedený upgrade sami netroufnete, obraťte se buď na svého lektora PC, kterých je několik  v každém kraji, případně dejte dotaz na svého dodavatele PC, nemůžete ovšem čekat, že služby všech oslovených budou zcela bezplatné. Píši takto za Českou republiku.
> Tolik mé opakované praktické zkušenosti.
> Příjemné dny přeje Karel Hrubeš.
> 
> -----Original Message-----
> From: Fanda <fanda-bounces na lists.elsa.cvut.cz> On Behalf Of Ján Kulik
> Sent: Monday, February 17, 2020 10:53 PM
> To: fanda na elsa.cvut.cz
> Subject: Re: [Fanda] Je možná instalace Windows 10 poslepu?
> 
> Ano, odporúča sa nič neponechať, inštalácia systému Windows 10 môžem prejsť úspešne. Odstránia sa všetky programy, takže by som odporúčal si zazálohovať na externý disk. Čistá inštalácia Windws 10 je spoľahlivá, ako priamo udgradovať a zachovať súbory.
> 
> 
> 
> --
> Ján Kulik
> Další informace o konferenci Fanda