[Fanda] Nedostatky Windows, JAWS a NVDA, aneb co by se dalo zlepšit

Adam Samec adam.samec na gmail.com
Pátek Červenec 13 20:12:14 CEST 2018


Zdravím na konferenci,

sepsal jsem takový neúplný přehled toho, co mi ve Windows s odečítačem JAWS či NVDA chybí oproti Macu. Jsou to jedny z důvodů, proč pro běžnou práci, kdy nepotřebuji word či Excel, používám raději Mac než Windows. Vývojáři odečítačů to mohou brát jako seznam některých věcí, které bych si na Windows přál. Případně, pokud někdo víte, jak se s některými těmito problémy vypořádat, tak budu velmi rád za vaše připomínky.

Ve Windows mi dost chybí univerzální klávesová zkratka pro přepínání jen mezi okny aktuální aplikace a zkratka jen pro přepínání aplikací. Zkratka Alt + tab totiž přepíná mezi úplně všemi okny všech aplikací, díky čemuž je dosti těžké nalézt to pravé okno, když máte spuštěno více aplikací a v nich více oken.
Ve Windows neexistuje univerzální klávesová zkratka, pro přesun na následující slovo s pravopisnou chybou.
Dlouhé á či jiné dlouhé samohlásky jsou při zadávání a čtení textu čteny jako krátké, takže nelze rozpoznat, jestli je někde napsáno například dlouhé á nebo krátké a . Alespoň v případě hlasového výstupu Vocalizer se to takto chová.
Krátké a je někdy, například při čtení souřadnic v Excelu 2016, čteno jako dlouhé á.
Na přihlašovací obrazovce nebo po přihlášení do Windows se mi často samovolně přepne hlasový výstup na výstup HLAS, pro který nemám licenci, což je mi ústavičně sdělováno hláškou "Hlas není řádně autorizován" místo toho, abych slyšel normální hlasový výstup.
Jde s hlasovým výstupem Vocalizer nastavit, aby nějaká klávesa pozastavovala řeč? Klávesa Ctrl totiž řeč zastaví nikoliv pozastaví.
Když zprava umažu a částečně přepíšu nějaké slovo, tak se po jeho dopsání a stisknutí mezerníku toto slovo nepřečte celé. Čtení celých slov funguje jen při napsání celého slova a vložení mezerníku. Navíc na Macu je celé slovo čteno ještě před tím, než stisknete mezerník, což je také praktické.
Na Macu se mi líbí to, že při pohybu po znacích nebo slovech se kurzor umisťuje vždy těsně za písmeno či slovo, přes které se pohybujete. Naopak v Windows se kurzor umisťuje těsně před následující slovo, což je nepraktické, když chcete pozměnit slovo, přes které přeskakujete směrem doprava, protože se ještě musíte posunout doleva přes mezeru za tímto slovem. Navíc ve Windows je toto chování jiné v případě, že držíte Shift a označujete slovo. Na Macu se pohyb kurzoru chová stejně jak při běžném posunu kurzoru, tak při označování.
To, že JAWS při najetí před konec řádku hlásí "nic" místo nový řádek je poměrně matoucí.
Na Macu je šikovné, že když napíšete nebo nedopíšete slovo a zjistíte, že v něm máte chybu, tak ho můžete jednoduše hned zkratkouAlt + backspace smazat. Zkratka Ctrl + backspace takto jednoduše ve Windows nefunguje.
Na Macu se mi líbí, že je možné změnit pořadí ohlašování různých typů informací aktuálně vybraného prvku. Je například možné nastavit to, aby se při prohlížení webu nejprve přečetl text nadpisu, a poté až informace, že jde o nadpis například úrovně jedna. Nebo to, aby se nejprve přečetl stav zaškrtnuto u zaškrtávacího políčka, a až poté text tohoto políčka.
Ve Windows neexistuje univerzální zkratka, kterou by se dalo znova a v klidu přečíst poslední zobrazené oznámení nehledě na aplikaci, která oznámení vyvolala, případně do něj přesunout kurzor.
S přáním pěkného pozdního večera
Adam Samec


Další informace o konferenci Fanda