[Fanda] Fakt nepříjemné čtení

Ondrej Rosik ondrej.rosik na gmail.com
Pondělí Květen 18 16:59:21 CEST 2015


Myslím, že preistotu by ste mali toto poslať do Galopu, snáď budú 
vedieť, čo s tým. Slovenská laura robí podobné hlúposti už dlho predlho 
a nič sa s tým nedeje.


Dňa 18. 5. 2015 o 16:19 Radek Seifert napísal(a):
> Dobrý den uživatelům JAWS,
> konkrétně těm, kteří jako já v nedávné době aktualizovali na verzi 15. Zuzana nikdy neoplývala skvěle zpracovaným čtením češtiny, byla mnohokrát zdrojem velice vtipných historek o tom, co vše lze vyslovit, ačkoli na obrazovce nic takového není... Ale verze 15 se ke mně dostala buď v nějakém neuvěřitelném defaultním nastavením slovníku, nebo nevím. Každopádně čtení "l" zásadně coby "litr", "g" zásadně coby "gram" a podobně je mimořádně nepříjemné, zvlášť když to čte takto například i v adrese této konference - Jaws-Litr.... Ve Wordu skoro všechny písmenné seznamy jsou nyní přehledem nejrůznějších jednotek, a dokonce se tato inteligentní výslovnost dostala i do výslovnosti klávesnice - pokud stisknu kombinaci Ctrl-M, dozvím se Ctrl-Metrů... a řada dalších příjemností. Zaužívaná zkratka v IT coby označení Microsoftu (MS) je nyní kupodivu primárně čtena jako "mistrovství světa",nejspíš k oslavě toho skončivšího hokejového.
> A co je už vůbec poněkud složitější, že jaksi nyní Zuzana prostě ignoruje v textu mezery, zvláště pokud jde o slova začínající samohláskami. Dříve jsem vcelku rozuměl vázané řeči, nyní skoro pořád po slovech ověřuji, zda jsem mezeru udělal, nebo ne - udělal, ale není čtena, respektive není znatelná. Oříškem je už i obyčejné auditivní rozpoznání dvou po sobě jdoucích samohlásek za sebou, jako třeba "a i v tomto směru..." čteno jako "ajv tom směru".
> Na závěr z mnoha takových pikantností, například jméno Grossmann čteno coby "Grošofová"... mi připadá skutečně už hooodně daleko od intuice.
> Proboha, přátelé, co s tím? Copak vývoj syntéz s každou novou verzí vede k ještě horšímu a méně inteligentnímu zpracování řeči? Přepínám v nastavení nejrůznější volby, o nichž se domnívám, že to mají na svědomí, ale zatím marně - inteligentní čtení vypnuto, slovníky jdf postupně zapnuty a vypnuty...
> Uf, a to čtení zkratek jako ČVUT a ČR zásadně samozřejmě vždy v prvním pádě, také pikantnost.
> V zoufalství jsem zkusil Ivetu...  Příjemný hlas, to ano, leze krásně do uší..., jenomže výslovnost češtiny je u ní ještě o řád pitomější než u Zuzany, protože Iveta neumí přečíst už ani moje vlastní příjmení J čte "sefjert". Mno... Pravda, v tomto případě jde vlastně o němčinu J)
> Kdysi jsem do Spektry dával podnět ohledně Zuzany, byl to seznam toho, co četla špatně už tuším ve verzi 12. K opravě nikdy nedošlo, a tohle v patnáctce mi připadá už jako totální průšvih.
> Lze prosím nějak povypínat tyhle jazykové vymoženosti? Případně, lze nějak ovlivnit, aby se do nich nadále neinvestovaly finanční prostředky, když podle mého silného přesvědčení ničemu neprospívají? (ty vymoženosti, ne prostředky...)
> Možná jde jenom o mou fatální neznalost v nastavení, přiznávám, že hrabat se ve funkcích screenreaderů už dávno nestíhám... :)
> Díky moc
>
> Radek Seifert
>Další informace o konferenci Fanda