[Fanda] Tisková zpráva BlindShell (schváleno moderátorem)

Radek Seifert seifert na elsa.cvut.cz
Úterý Červen 11 15:50:04 CEST 2013


TISKOVÁ ZPRÁVA

Studenti ČVUT vyvinuli úspěšnou aplikaci pro nevidomé

Studenti programu Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT Petr Svobodník a Michal Cerman vyvinuli velice úspěšnou aplikaci BlindShell, jejímž cílem je usnadnit používání dotykových mobilních zařízení nevidomým. Se svojí aplikací již uspěli v eClubu ČVUT a jejich snaha zaujala také zástupce Nadace Vodafone, která projekt také podporuje. Autoři se nyní chystají nabídnout aplikaci na trhu.

Aplikace BlindShell je mobilním rozhraním pro nevidomé. Její autoři Petr Svobodník a Michal Cerman, kteří na Fakultě elektrotechnické ČVUT studují program Otevřená informatika, získali v soutěži eClub ČVUT druhé místo a stipendium na rozvoj projektu ve výši 30.000 Kč. Svým mobilním rozhraním pro nevidomé zaujali i zástupce Nadace Vodafone, která práci na projektu rovněž podporuje.

Samotná aplikace vznikla na katedře kybernetiky v rámci skupiny "Mobile Med Group", pod vedením Ing. Daniela Nováka. Výuka a výzkum v oborech, které umožňují pronikání nejmodernějších technologií do medicíny i dalších oblastí běžného života, patří totiž k prioritám katedry kybernetiky, která je i garantem magisterského studijního programu Biomedicínske inženýrství a informatika.

Projekt BlindShell se zabývá návrhem a implementací uživatelského rozhraní, které zpřístupní zrakově postiženým uživatelům prostředí mobilního operačního systému Android. Aplikace je primárně zaměřena na uživatele z České republiky, do budoucna je však plánována podpora dalších jazyků. V současné době je na světě několik desítek milionů nevidomých uživatelů, přičemž v České republice jich žije přibližně 10 až 20 tisíc. Rozhraní umožní provádět základní úkony a pro pohyb v prostředí bude využívat především dotyková gesta. Návrh vychází z provedené předběžné kvalitativní a kvantitativní studie. V další fázi bude implementované rozhraní otestováno několika desítkami uživatelů.

Autoři její vznik komentují takto: "Na ČVUT jsme se zrakově postiženými spolupracovali již delší dobu. Díky tomu jsme přišli na to, že některá technologická zařízení, zejména dotykové přístroje, jsou pro zrakově postižené téměř neovladatelné a rozhodli jsme se je jim přizpůsobit tak, aby i tyto technologie mohli pohodlně využívat."

V současné době plánují Petr Svobodník a Michal Cerman uvedení aplikace na internetové tržiště, kde bude uživatelům k dispozici zdarma.

Další informace naleznete na stránkách: http://mobile-medical-group.com/
a http://www.blindshell.com/


V Praze 29. května 2013Kontakt pro média:
Ing. Libuše Petržílková

PR Manažer katedry kybernetiky
ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická
tel.: 224 357 576, mobil: 725 113 178
e-mail: libuse.petrzilkova na fel.cvut.cz


České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 22 500 studentů. Pro akademický rok 2012/13 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 440 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2012 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje 17 000 světových univerzit a které je zveřejňováno v The Times, ve skupině univerzit na 501. - 550. místě, v hodnocení technických univerzit na 156. místě.Mgr. Radek Seifert
koordinátor služeb

ELSA
Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami
ČVUT v Praze
Trojanova 13, 120 00 Praha 2
Telefon: 224 358 543
E-mail: seifert na elsa.cvut.cz
Web: http://www.elsa.cvut.cz

------------- další část ---------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: winmail.dat
Type: application/ms-tnef
Size: 11938 bytes
Desc: [žádný popis není k dispozici]
URL: <http://www.elsa.cvut.cz/pipermail/fanda/attachments/20130611/8d7eeae4/attachment.bin>


Další informace o konferenci Fanda