[Fanda] NVDA a zvukova navesti

Vítek tapin na wo.cz
Neděle Červen 9 21:00:56 CEST 2013


Zdravím Vojto,

Děkuju Vám, vyzkouším to, ale bohužel to je jen nepatrná část, protože ostatní prvky jsou ohlašovány slovně bestak, čili ve výsledku ty zvuky nic neřeší, což je ale děsná škoda, byla by to pecka.

Vítek


----- Původní zpráva ----- 
Od: "Vojtěch Šmiro" <vsmiro na seznam.cz>
Komu: <fanda na elsa.cvut.cz>
Odesláno: 9. června 2013 20:52
Předmět: Re: [Fanda] NVDA a zvukova navesti


Zdravím. 
No, ty editační pole asi vypnout nejdou, ale zato dou vypnout zvuky formulářových režimů a režimu prohlížení. Jděte do nastavení prohlížení nebo tak nějak se to tam menuje a odškrtněte přehrávání zvuků při vstupu/výstupu z formulářů. 
9. 6. 2013 v 20:46, Vítek <tapin na wo.cz>:

> Zdravím,
> 
> OK, kde lze v nastavení prezentace objektů NVDA vypnout ohlašování editačního pole, tlačítek, posuvníků a dalších? Odškrtl jsem Hlásit popisky objektů, což jsem myslel, že bude právě to ono, ale to pořád ohlašuje editační pole, tlačítko apod. i po restu NVDA. Jinak tam jsou už jen přístupové klávesy, bubliny, pozice objektů, kontextová nápověda, Indikátor průběhu, dinamicky měněný obsahh atd.
> 
> Ohledně věcí pro vlastní potřebu, tak to tedy pojmenujme marťanské zvuky, a bavme se o tom jako o marťanských zvucích, aby nebylo patrno, o co jde, a nedráždili jsme kobry slabikářem, i když jde o jen pár nějakých zvuků, které si každý při nějakém prográmku nasampluje během pár minut.
> 
> 
> ----- Původní zpráva ----- 
> Od: "Vojtěch Šmiro" <vsmiro na seznam.cz>
> Komu: <fanda na elsa.cvut.cz>
> Odesláno: 9. června 2013 20:28
> Předmět: Re: [Fanda] NVDA a zvukova navesti
> 
> 
> Dobrý den. 
> Odkecání lze snadno vypnout v prezentaci objektů, tam se dá plno věcí povypínat. 
> A nechci provokovat, ale ono to lze pro vlastní potřebu? Bylo mi řečeno, že ani pro vlastní potřebu to nelze takže bych to tady radši moc neřešil. 
> 9. 6. 2013 v 18:04, Vítek <tapin na wo.cz>:
> 
>> Zdravím,
>> 
>> V jednom z vláken se tu někdo dotkl zvukových návěstí ve NVDA, kde je standardně zvuk pouze při startu/ukončení, chybě, prohlížecím a psaném režimu editačních polí resp. webů, a to je vše. Nicméně Add-ony jsou k dispozici pro navigační prvky ve vztahu k jednotlivým objektům při práci s počítačem. Bylo tu poukazováno na Winmonitor, který místo odkecávání slovně na jakém navigačním prvku stojíme sáhne do své knihovny wav zvuků, a příslušný zvuk přehraje. Nicméně i kdybychom tohle chtěli do NVDA zaimplementovat, je to stejně k ničemu, protože NVDA vedle přehrání zvuku stejně daný prvek odkecá i slovně, takže ve výsledku je to přece k ničemu, ne? Ano, chápal bych situaci, kdy by bylo možné vybrat buď přehrání zvuků, či slovního odkecání prvku, ale tohle se u NVDA děje paralelně, synchronně, čili to nic neřeší, zvuk se přehraje, a zároveň i odkecá.
>> 
>> Rozchodil jsem tu tottiž add-on Obj Sounds od Tylera Spiveye viz seznam
>> http://jeff.vrnw.org/NVDA.htm
>> 
>> , kde jsem zvuky v Obj Data zaměnil za Winmonitorácké pro svou vlastní potřebu. Vyvstává zde kromě výše uvedeného ještě další problém, kdy Winmonitor má vytvořené zvuky pro jiné události, než tento add-on, a zase tento add-on má zase pro události jiné, které Winmonitor nemá. Např. je to pohyb klávesy delete/backspace při mazání v textových editorech, nebo vstup do aplikační nabídky levým altem a výstup, což Winmonitor má, ale v Obj Sounds to není naplánováno. Zase v Obj Sounds jdou věci jako zvuk pro pohyb ve stromové struktuře, takže víme, že jsme někde ve stromu, a ne v obyčejné nabídce, což Winmonitor zase nemá.
>> 
>> Tedy suma sumárum nelze k tomu přistupovat tímtéž způsobem a napodobit zvuková návěstí totožně jako u Winmonitoru. Klasický pohyb tabem po odkazech, dialogová okna, slidery/posuvníky, zaškrtávátka/checkboxy, přepínátka/radio buttons jsou v pohodě. Zase třeba winmonitorácký zvuk pro editační pole na Internetu se mýsí s focus mode přímo zvuku NVDA, nikoli Obj Sounds doplňku, takže to je ještě další věc, kdy odstraněním focus mode.wav z NVDA se zahraje zvuk pro chybu při vstupu na editační pole, což lze řešit odstraněním zvuku pro chybu NVDA, což sebou zase nese neupozornění na chybu, nebo nasymulovat milisekundu ticha místo Focus mode.wav u NVDA, takže by se to navzájem nemýsilo dohromady, ale to jsou takové provizorní workaroundy...
>> 
>> Tedy hlavní dva problémy, které bych vypíchl jsou jednak přehrání zvukového návěstí a odkecání navigačního prvku najednou, takže zvuky nic neurychlují a neřeší, a druhý problém mnoho událostí ve Winmonitoru není naplánovaných pro Obj Sounds a obráceně viz deskripce výše.
>> 
>> 
>> Takže co praktického s tím? Lze tyhle věci nějak obejít?
>> 
>> 
>> 
>> Hezký den
>> Vítek
>> 
>> Tapin-radio coordinator
>> URL: http://www.tapinradio.com/
>> Facebook: http://facebook.com/tapinradio
>> Twitter: http://twitter.com/tapin_radio
>> Skype: tapinradio


Další informace o konferenci Fanda