20 let PC

Bayer Petr bayer na setos.cz
Úterý Srpen 14 12:58:08 CEST 2001


Zdravím fandy!
Našel jsem jedno jubileum o PC, i když bych dal přednost jiné firmě, než IBM.
Co vy na to?
Petr
bayer na setos.cz

PC slaví dvacáté narozeniny 
 
V témže roce, kdy přišla mladoboleslavská škodovka na československý trh se zbrusu novou Škodou Garde, představovala ve Spojených státech svou novinku i společnost IBM. Dvanáctého srpna 1981 si svou premiéru odbyl osobní počítač IBM 5150, označovaný za první PC na světě a začátek obrovského rozmachu počítačů. Od jeho křtu uplynulo právě dvacet let. 

Ačkoli někteří pamětníci namítají, že PC 5150 nebyl prvním "malým" počítačem a že jej předstihly první Apply nebo výrobky jako MITS Altair 8800 či TRS-80, teprve IBM se podařilo se svým výrobkem opravdu prorazit a dosáhnout výraznějšího rozšíření. Zpočátku to přitom tak nevypadalo.

"Nikdo z nás neměl ani ponětí,"vzpomíná bývalý prodejce Firmy Intel Earl Whitestone, který tehdy prodal IBM procesor 8088 pohánějící první PC. "Dali nám tehdy na první rok předběžné rozpětí mezi padesáti a dvěma sty tisíci procesory. Za ten první rok se jich prodalo 130 tisíc," říká Whitestone.

Tehdejší odhady IBM se pohybovaly okolo 220 tisíc prodaných strojů během tří let. "Lidé se nás dnes ptají: Proč jste čekali jen tak málo? Ale tenkrát to bylo mnohem více, než kolik bylo vůbec v provozu všech počítačů IBM," říká Bill Lowe, který tehdy u vzniku projektu prvního PC stál.

V roce 2000 dodali všichni výrobci na celém světě 140 milionů počítačů a utržili za ně 178 miliard dolarů.

Počítačový průmysl se za uplynulých dvacet let vyvíjel převratným tempem, kdy ceny PC prudce klesaly a naproti tomu se raketově zvyšoval jejich výkon. Jeden počítačový expert ilustroval překotný rozmach srovnáním s výrobou automobilů: kdyby ta se vyvíjela srovnatelným tempem, stál by Rolls-Royce nyní 2,75 dolaru a ujel by tři miliony mil na jeden galon benzinu.

Jen pro srovnání - první IBM 5150 PC měl procesor o frekvenci 4,77 MHz, 64 Kb paměti RAM, disketovou mechaniku 5,25 palce a operační systém DOS o skoro neznámé firmičky ze Seattlu Microsoft. Bez monitoru byl k mání za 2665 dolarů, tedy asi sto tisíc korun. Dnešní stroje s gigahertzovými procesory se dají koupit zhruba za třetinu.

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.264 / Virová báze: 136 - datum vydání: 2.7.2001

Další informace o konferenci Fanda