Internet pres elektrinu v Nemecku.

Bayer Petr bayer na setos.cz
Úterý Srpen 7 16:24:42 CEST 2001


Zdravim.
Nasel jsem clanek ohledne spustene nove sluzby v Nemecku.
Je to pripojeni PC na Internet pres zasuvku s el.proudem.
Zatim je to dost drahy, ale uvidime.
Petr
 
---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.264 / Virová báze: 136 - datum vydání: 2.7.2001
------------- daląí část ---------------
Tak už je to tady! Internet po elektrické síti komerčně a ve velkém


Počátek tohoto měsíce si připsal novinku, kterou lze takřka označit za historickou událost. Deset let od prvních pokusů na dané téma oznámila firma RWE Powerline GmbH, dceřinná společnost německého energetického gigantu RWE Plus AG, že zahajuje plošné komerční poskytování přístupu na Internet prostřednictvím elektrorozvodné sítě. Německo se tak stává jasným leaderem v zavádění technologií pro Powerline Communications (PLC), které řeší problém poslední míle. 

RWE spuštění této služby stálo hodně úsilí a několik let vývoje. Postupně proběhlo několik pilotních projektů, přičemž poslední z nich byl už poměrně rozsáhlý a uskutečnil se letos v březnu v Essenu. Je samozřejmé, že se svými úspěchy na poli PLC se RWE Powerline chlubila i na CeBITu, kde také veřejnosti představila svůj PowerNet modem. Kromě rychlého přístupu k Internetu, se testovaly i další aplikace, jako je telefonní přípojka, dálkový odečet elektroměrů, zabezpečení proti zlodějům a podobně. 

Použitá technologie je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi RWE Powerline GmbH a Ascom Powerline Communications AG. Ona "poslední míle", o níž byla zmínka, je sice poměrně krátká a činí jen pár set metrů, ale zato přenosová rychlost 2 Mbit/s je víc než slušná. Podrobnější informace včetně stručného popisu technického řešení naleznete v tomto článku, takže je zde nebudu opakovat. 

Z hlediska dostupnosti této služby zůstává samozřejmě Essen a blízké město Mulheim. V průběhu letošního roku se má "pokrytí" rozšířit do dalších německých měst: Kolín nad Rýnem, Uberhausen a Lagenfeld. Kromě domácích uživatelů chce RWE nabízet Internet přes PLC také školám, úřadům a menším firmám. 

Určitě vás bude zajímat, na kolik tato novinka uživatele přijde. Instalační poplatek činí 99 marek a samotný PowerNet modem pak stojí 199 DM (tj. v přepočtu asi 100 USD) což je velmi přijatelná cena odpovídající obyčejnému analogovému modemu. Připojení k Internetu je permanentní a vůči uživateli se tedy chová obdobně jako pevná linka, ADSL nebo Internet přes kabelovku. V závislosti na konfiguraci se může o zmiňovaných 2 Mbit/s dělit několik uživatelů či aplikací, ale to pro domácí použití nemůže být problém. 

Cena za provoz má dnes již celkem běžnou strukturu a skládá se z pevného měsíčního paušálu a dále poplatku za přenesená data. Paušál 49 DM zahrnuje 250 MB dat (každý MB navíc stojí 13.9 feniku) a paušál 99 DM pak 2 GB dat. Pro nenasyty plánuje RWE Powerline ještě třetí tarif za 249 DM, který má zahrnovat zatím blíže neurčený ale údajně hodně veliký objem dat. 

technologie jsou tedy zvládnuty, služba je na trhu a nyní bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude PLC Internet prosazovat v konkurenci ostatních metod pro broadband přístup k Internetu. Německé zkušenosti pak budou určitě inspirací (případně varováním) pro další zájemce o poskytování tohoto druhu služeb. 

4.7.2001 - Mirek Merunka


Daląí informace o konferenci Fanda